Take a fresh look at your lifestyle.

Yurtdışı kargo limiti düşüyor

0 331

Yurt dışından alışveriş yapanlar için Yurtdışı kargo limiti düşürülüyor.

2011 yılında Yurtdışı kargo limiti 150 euro dan 75 euro ya düşürülmüştür. 2017 yılının başında ise gümrük limiti 30 euro sınırına çekilmiştir.2018 düzenlemesinde kargo limiti 22 euro olarak yansıyacaktır. 22 euro üstü alışveriş yapanlar gümrük vergisi ödemek zorundadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından edinilen bilgiye göre önümüzdeki bir kaç gün içinde yurtdışı kargo gümrük limiti 30 eurodan 22 euroa düşürülecektir.

Aliexpress, Gearbest gibi Türkçe sitelerinden alışveriş yapanlar şimdi daha endişeli…Alacağınız ürün artık 22 euro üstü ise gümrüğe takılacaktır.

Yurt dışı kargo limiti neden düşürüldü ?

Avrupa Birliği ülkelerinden genel olarak 22 euro gümrük sınırı vardır.Türkiye de Avrupa Birliğine uyulması için böyle bir karar alınmış olabilir.

15 gün geçiş dönemi var.

Aliexpress, Gearbest, Amazon sitelerinden sipariş ettiğiniz ürün varsa 15 gün geçiş döneminde bir sıkıntı olmayacaktır.Söz konusunu limit sistem ve akışı bozmaması için 15 gün 30 euro sınırında işleme alınacaktır.

Benzer Yazılar

KrogerFeedback Survey to win free $5000 Gift Cards

Kitaplara 150 Euro sınırı geliyor.

Yurtdışı ürün sitelerinden aldığınız bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için vergi oranın yüksek olması nedeniyle,bu eşyaya uygulanan muafiyet limiti 150 euro ya çıkarılıyor.

Gümrük Vergisi Hesaplama

Yeni düzenlemeye göre kargo limiti 22 euro = 27,4 dolar olarak hesaplanacaktır.Alışveriş yapan herkes 22 euro üstü bir siparişte vergi ödemek zorunda kalacaktır.

Gümrük vergisi hesaplarken aldığınız ürünün hangi ülkeden gönderileceği çok önemlidir.Ürün eğer Avrupa birliğinden gelecekse %18 gümrük vergisi ödersiniz. Diğer ülkelerde ise %20 gümrük vergisi ödemek zorundasınız.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.