Take a fresh look at your lifestyle.

Aliexpress ve Alibaba Farkları 2018

0 454

2018 yılına girsekte Aliexpress ve Alibaba farklarını çoğu kişi bilmez.Bu yüzden bu sitenin farklarını size kısa olarak anlatacağız.

Aliexpress Kuruluşu

Aliexpress 26 Nisan 2010 yılında hizmete giren Alibaba Group’un bir B2C girişimidir. Kurucusu Jack Ma’dır. İçerisinde A’dan Z’ye birçok kategoride ürünler bulunmaktadır. Türkiye’de aylık 1 milyon kişi bu siteyi ziyaret etmektedir.

Alibaba Kuruluşu

Alibaba.com 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan bir Alibaba Group girişimidir. Aylık 500 bin kişinin ziyaret ettiği bu site toptan yurt dışı alışveriş sitesidir. İthalat ve ihracat eden firmaları bünyesinden tutan bu site Yurtdışından büyük bir girişime sahiptir.

Aliexpress ve Alibaba farkları

Benzer Yazılar
  • Alibaba bir satış platformu değildir. Aliexpress satış için kurulmuş bir sitedir.
  •  Alibaba’da bir ürünü almak için satıcı ile pazarlık edebilirsiniz. Aliexpress’te pazarlık yoktur ve tek fiyattan alabilirsiniz.
  • Alibaba sitesi aracılık yapıyor ve satışa karışmıyor. Aliexpress sitesi aracılık yapıyor ve satışa karışabiliyor. Ürün gelmediği takdirde Aliexpress iade yapabiliyor.
  • Alibaba’da ihracat- ithalat yasaları zorunlu tutulurken, Aliexpresste yasalar bireysel alışveriş yapabilirsiniz.
  • Alibaba üzerinden hiçbir satış yapılmazken, Aliexpress üzerinden ödemeler gerçekleştiriliyor.
  • Alibaba’da ürünü almak için bir sürü prosedür işlerken, Aliexpress’te prosedür yoktur.
  • Alibabada bir ürün için alt limit varken (1000 adet üstü), Aliexpress’te tek ürün satın alınabilir.

Kısacası Alibaba satış platformu değildir ve satıcı ve alıcıyı buluşturma sitesi diyebilir.

Önemli

  1. Alibaba’dan sipariş verirken firma üzerinden sipariş vermenize gerek yoktur. Şahıs olarakta bir firmadan mesajlaşarak ürün alabilirsiniz.
  2. Alibaba da satıcı firma olmak zordur. Satıcı firmalar için özel denetim heyeti gönderiliyor. Satıcı firmaların adresleri, telefonları, ürünleri, zamanında üretebileceği ürün adetleri, mağaza itibarları değerlendirilmektedir.

 

Eğer alibaba üzerinden 100 den fazla ürün almayacaksınız Aliexpress üzerinden sipariş vermenizi tavsiye ederiz. Alibaba’da sipariş verme aşamaları zordur ama Aliexpress’te kısa sürede sipariş verebilirsiniz. Alibaba’da genellikle kargolar özel olarak gönderim yapmaktadır ve vergiye tabi tutuluyor bu yüzden biraz pahalı olabilir.

Alibaba veya Aliexpress sitesinden aldığınız ürün 22 euro üstü ise vergi dilimine girebilirsiniz.1500 euro üstünde ise ticari alım olarak işlem yapmanız gerekmektedir. Avrupa birliği üye ülkelerinden gelen ürünler için %18, bu ülkeler dışında ise %20 uygulanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.