Take a fresh look at your lifestyle.

Alibaba.com Nedir, Nasıl Alışveriş Yapılır?

0 5.306

Ülkemizde alışveriş denildiğinde belki ilk başta akıllara gelmeyen bir site olsada, dünya üzerinde en fazla alışveriş yapılan en büyük sitelerden birisi tartışmasız Alibaba’dır. Aklınıza gelebilecek her kategoride binlerce farklı ürünü bulabileceğiniz bu dev site 1999 yılında kurulan Alibaba Group’un bir projesidir. Fiyatlarının diğer sitelere göre oldukça uygun olması onun bu denli büyümesinde en büyük role sahip denebilir. Fakat Alibaba.com’un diğer alternatiflerine göre en büyük farkı ise firmalar arasında alışveriş yapılmasını sağlamasıdır.

Alibaba’dan Alışveriş Nasıl Yapılır?

Alışveriş yapabilmek için öncelikle siteye üye kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Üyelik formunu doldurup, gerekli mail onayı vs. yapmanızın ardından artık siteyi kullanmakta özgürsünüz. Üyeliğinize giriş yaptığınızda sitede tüm içerikler kategoriler altında sıralanmaya başlayacaktır. Yıl içerisinde neredeyse her gün çeşitli kampanyalar yer almaktadır.

Alışveriş yapmayı planladığınız bir ürünün kategorisine girerek inceleme ve arama yapabileceğiniz gibi, sitede yer alan arama kutucuğu yardımıyla direk ürün adını arayarak bulmanızda mümkün. Ürünlerin birçoğu ücretsiz kargo yoluyla teslim ediliyor olsada, kargo ücreti alınan ürünlerde yer almakta. İşin güzel yanı firmalar arası ticareti geliştiren bu projede, birçok satıcı test ürünü gönderimi sağlamakta ve çoğunlukla bunu ücretsiz yapmakta.

Her ürün sayfasında, ürüne diğer alıcıların verdiği puan, ürünün satıcısı hakkında bilgi, hangi ülkenin satıcısı olduğu vb. birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Firmalar arası alışveriş için geliştirildiği için tekli sipariş imkânı olan ürünler neredeyse yok denebilir. Genellikle toplu alışverişler için fiyatlar belirtilmekte artan sipariş miktarına göre ekstra indirimler yapılmakta. Yani bireysel kullanıcıların pek ilgisini çekecek bir site değil diyebiliriz.

Alibaba Sipariş ve Ödeme

Evet, siteye kaydımızı yaptık ürünleri inceledik ve artık bir şeyler almaya karar verdik peki bunu nasıl yapacağız? Telaşlanmayın, kısa birkaç işlemin ardından siparişinizi geçebilir ve ürünlerinizin satın alımını gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle kararlaştırdığınız ürünün sayfasına girerek “Start Order” yani Siparişe başla demelisiniz. Daha sonra sizi karşılayacak sayfada kaç adet ürün siparişi vermek istediğiniz ve ürün başına teklifinizin ne kadar olduğunu belirtmeniz istenecek.

Benzer Yazılar

Daha sonrasında ise, hemen alt bölümde ayrıntıları belirte bileceğiniz bir metin yazma alanı yer alacak, renk, model, beden gibi şeyleri bu kısma girebilirsiniz. Onunda hemen altında kargolama seçenekleri yer alacak. Deniz, kara, hava yolu arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Tabi kargo ücreti seçeceğiniz transfer şekline göre değişiklik gösterecektir. Çoğunlukla deniz ulaşımı en uygun, en yavaş olan seçenek olarak karşımıza çıkar.

Ardından tekrardan “Start Order” butonu yardımıyla siparişimizi tamamlamak için sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Alışveriş Yapıldıktan Sonra Neye Dikkat Edilmeli?

Bu tarz sitelerden alışveriş yapanların akıllarına takılan en büyük soru budur muhtemelen. Bu tarz sitelerde herkes satış yapabildiği için dolandırıcılar kol gezmektedir. Bu yüzden öncelikle beğendiğiniz bir ürünün satıcısının profilini incelemekte fayda var. Daha önce alışveriş yapmış kullanıcıların yorumları ne yönde, profil değerlendirmesi ne durumda bunlara dikkat etmelisiniz. Satıcının üye olduğu tarih, geçmişte yaptığı satış adedi de oldukça önemli etkenlerdir.

Size en büyük yardımı satın almak istediğiniz ürüne yapılmış olan yorumlar edecektir. Çünkü direkt olarak beğendiğiniz ürün hakkında diğer alıcılar tarafından yapılan bu yorumlar, doğru karara varmanızda en büyük etken olacaktır. Ayrıca ürünleri satın alırken kargo ücretlerine dikkat etmelisiniz, yurt dışı transferleri bazen pahalıya mal olabilmekte. Benzer veya aynı ürünü farklı bir satıcıda bulmanız olağan. Çünkü bir ürünü belkide 20 farklı satıcı satıyor olabilir ve bazıları yaptığı anlaşmalar sayesinde kargo ücreti talep etmiyor olabilir.

Ülkeler arası alışverişlerde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise gümrük. Belirli bir limitin üzerine çıkmanız halinde siparişiniz ülkeye girişte gümrüğe takılacak ve gümrük vergisi talep edilecektir. Bunu ödemediğiniz takdirde ürünlerinizi teslim almanız mümkün olmayacaktır. Ülkemizde son yıllarda bu konuda güncellemeler sıklaştığı için güncel bilgiyi yazıyı okuduğunuz tarihte yapacağınız bir araştırmayla bulmanız daha yararlı olacaktır. Ek olarak, bireysel veya kurumsal sipariş vermenizde bu durumu etkileyen bir faktördür.

Sporcu gıdaları veya kozmetik ürünleri gibi bazı şeylerin gümrükten geçmesi hiçbir şartla kabul edilmemektedir. Bu ürünlerin miktarı veya fiyatına bakılmaksızın direkt olarak giriş işlemi reddedilmektedir. Elektronik sigara veya diğer tütün içeren ürünler, uyuşturucu etkiye sahip veya uyarıcı maddelerde aynı şekilde girişine kesinlikle izin verilmeyen ürün grupları arasındadır.

Alibaba dan aldığınız ürünleri kargo takip yapmak için PTT kargo takip ile yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.